Kütahya Valiliği
Kütahya Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Kütahya Valiliği
Kütahya Valiliği

SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE KÜTAHYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA '' EVSEL ATIK YAĞINI GETİR, SABUNUNU GÖTÜR'' KONULU PROTOKOL İMZALANMIŞTIR.

04 Şubat 2021
SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE KÜTAHYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA EVSEL ATIK YAĞINI GETİR SABUNUNU GÖTÜR KONULU PROTOKOL İMZALANMIŞTIR.

       Sıfır Atık Projesi kapsamında Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi ve özel okullarda öğrenciler üzerinde sıfır atık kültürünün oluşturulması, atıkların birer çöp olmadığı tam aksine geri dönüşümünün sağlanarak öğrenciler üzerinde atık bilincinin geliştirilmesi için Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Atık Yağını Getir Sabununu Götür" projesi için protokol imzalanmıştır.

       Yürütülecek olan bu proje ile Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi ve özel okullarda okuyan öğrencilerimizin evlerinde oluşan bitkisel atık yağların İlimiz Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan öğrencilerimiz tarafından Kimya Teknolojisi alanında sabun, mum, arap sabunu gibi temizlik ve süs malzemelerine dönüştürülerek geri kazanımın sağlanması planlanmış olup bu sayede öğrencilerimizin hem mesleki eğitimin üretimdeki yerini kavramalarını hem çevre bilinçlerinin gelişmesi ve özellikle sıfır atık projesinin ana amacı olan geri kazanım bilincinin geliştirilmesi düşünülmektedir. 

       Projeye göre atık yağların temizlik maddesine dönüştürüleceği Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 1 litre atık yağını getiren her öğrenci 5 adet kalıp sabun almaya hak kazanacak ayrıca en çok atık yağ toplayan okullar ise 6 aylık temizlik ürününü hediye olarak alacaktır.

       Bu çerçevede İl Müdürlüğümüz teknik personellerince okullarımızda sıfır atık projesinin önemi anlamı ve üzerimize düşen yükümlülükler kapsamında eğitimler verilerek, öğrencilerimizdeki atık bilinci ve geri kazanımın öneminin pekiştirilmesi sağlanacaktır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır