Kütahya Valiliği
Kütahya Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Kütahya Valiliği
Kütahya Valiliği
Tabiat varlıkları Koruma Şube Çalışmalarımız

 

       

         İlimiz Merkez ve İlçeler dahilinde 166 adet Anıt Ağacımız bulunmakta olup, Merkez Kumarı köyü’müzde ortalama 800 ile 850 yaşlarında olduğu, yüksekliklerinin 30 metre  ve çevre genişliklerinin ise 4,5- 5  metre civarında olduğu tesbit edilen 3 adet kestane ağacımız mevcuttur.

         Henüz turizm amaçlı olarak kullanılmayan Emet Esatlar Köyünde 1, Simav Örencik Köyünde 2 ve Tavşanlı Elmaağacı Köyünde de 1 tane olmak üzere toplam 4 adet tescilli mağaramızın yanın da,

         Ayrıca çeşitli derecelerde  27 adet  Doğal Sit alanımız bulunmaktadır.

         Bakanlığımızın girişimleri ile, İlimiz de mevcut anıt ağaçların bakım ve rehabilitasyon çalışması  2019 yılı içerisinde tamamlanmış olup, tehlike arz eden sorunlar ortadan kaldırılmıştır. Sonradan tehlike doğması halinde, yerel yönetimlerin kendi imkanları ile müdahale edebileceklerine dair, Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan karar çıkartılarak Kaymakamlıklar ve Yerel Yönetimlere dağıtımı yapılmıştır.

         Bakanlığımızca hazırlanan “ Frigya Vadisi Projesi” ile, Friglerin antik mirasının yer aldığı Frigya Vadisinin bütüncül koruma ve kullanma dengesinin gözetilerek yeniden canlandırılması ve doğal değerlerin ön plana çıkarılacağı düzenlemelerin yapılması amaçlanmaktadır.

         İlgili proje, İlimiz Merkeze bağlı, Yeni Bosna Köyü’nden başlayıp Sofça, Sabuncupınar, Fındık, İncik, Söğüt, Çobanlar, Doğuluşah, İnli, Haymana ve Ovacık köylerini kapsamakta olup aynı zamanda ilgili köyler, kesin korunacak hassas alan  bölgeleridir.

         Ayrıca, Bakanlığımızca ihale edilip, İlimizde arazi çalışması tamamlanan Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi ( Mevcut sit alanlarının güncellenmesi ve öneri sit alanlarının değerlendirilmesi çalışması ) karar için Eskişehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunda beklemekte olup, diğer illerde ki ETBAR’ların tamamlanması sonucu onaylanacaktır.